May 2, 2011

DSBN Students Tackle Provincial Tech Challenges 

DSBN Technology students are putting their expertise on display at the 22nd Ontario Technological Skills Competition (OTSC) at RIM Park and Manulife Financial Sportsplex in Waterloo from May 2-3.  From 150 DSBN Technological Skills medalists who competed locally, 46 champion students have earned a spot at the OTSC where they will join 1,000 competitors from across the province.  DSBN schools will also be sending more than 400 students to join over 30,000 spectators and visitors to the event.

“The road to the OTSC level competition takes a high degree of skill and extensive preparation under the guidance of teachers and mentors,” says Mike Doyle, DSBN Skills Development Coordinator. “We are proud of the excellence already demonstrated by our students in the DSBN Technological Skills Challenges and wish our students the best at the provincial challenges.” 

Secondary students will compete Tuesday, May 3, in 21 competitions. Gold Medal competitors from the secondary level at the OTSC will move on to represent Ontario at the Skills Canada Competition, June 1-4, in Quebec City.

Elementary students from the DSBN will compete Monday in five team competitions; 2D Character Animation, Lego Mechanics, Lego Robotics, and the Technology Challenge.  The OTSC Medalists for these Elementary competitions will be announced at the end of Monday’s event.

The Ontario Technological Skills Competition is part of a widely recognized and supported international skills program that highlights the value of and the need for highly developed trade and technology skills in today’s economy. 

DSBN Elementary OTSC competitors: 




7 and 8 Technology Challenge

Emily Mundy

Ross School



Sarah Holmes




Hannah Smith




Greg Phibbs




7 and 8 Lego Robotics

Ben Krowchuk

Princess Margaret



Erin Inglis




Maddison Gahagan




Mitchel Kvacica




7 and 8 Lego Mechanics

Aaron Wilkinson

John Marshall



Andrew Landon




Josh Douglas




Nikola Garalejic




4 and 6 Lego Robotics

Blake Thompson

McKay School



Krista Dafoe




Stephen Koiter




Travis Bird




7 and 8 2D Animation

Will Preston

Vineland School



Kostyn Petrunik




Wyatt Hoadley




Connor Haining




DSBN Secondary OTSC Competitors: 

Auto Service Technology

Mathew Fisher

A.N. Myer


Carpentry - Individual

Francis Berketo

Carpentry Team of 2

Aaron Barton

Carpentry Team of 2

Todd Bullock


2D Character Animation Team (2)

Daniel Buckley


2D Character Animation Team (2)

Kennedy Laufman


Electrical Wiring

Gurtej Multani

E.L. Crossley


Jaclyn Cook


Graphic Design

Sami Pierce


Job Skill Demonstration

Tiffeny Rensen


Precision Machining

Devon Haluka



Computer Aided Manufacturing

Rob Epp


Eden High


Robotics Team(4)

Thomas Mikolajewski

Eden High

Robotics Team(4)

Greg Gillard

Robotics Team(4)

Eric Scholl

Robotics Team(4)

Mark Lee


Job Interview Challenge

Kelly Plato


Fort Erie


Desktop Publishing

Katie Tice


Governor Simcoe




Architectural Tech & Design (CAD)

Joseph Kielbowich



Mechanical CADD

Cameron Principi



Nicole Gorman


Kernahan Park


Small Powered Equipment

Chad Bernier


Port Colborne High


Daniel Dressel



Niki Harris





Tim Anger



Website Development

George Liu



For more information:           

Mike Doyle, Skills Development Coordinator

DSBN, School Support Services

NOTL Resource Center

905-227-5551, x52286